Xiaomi Gateway – centralka, mózg inteligentnego domu.

Xiaomi Gateway

xiaomi gateway

Xiaomi Gateway urządzenie od którego powinienem zacząć opisywać system inteligentnego domu od Xiaomi. Aby działały włączniki, czujniki, wszystkie urządzenia od chińskiego producenta komunikujące się w protokole ZigBee potrzebna jest właśnie centralka.

Czym jest ZigBee?

jest to protokół transmisji danych w sieciach bezprzewodowych Jego największa cechą jest niski pobór mocy oraz daleki zasięg, nawet do 100m. W praktyce oznacza to, że posiadając na przykład czujnik temperatury i wilgotności Xiaomi bateria wytrzyma nawet dwa lata. Zigbee to nie jest „dziecko” Xiaomi, powstało dzięki organizacji ZigBee Alliance, nad jego rozwojem pracuje ponad 150 firm z całego świata.

Budowa

Xiaomi Gateway

Gateway posiada kompaktowe rozmiary jak na tego typu urządzenie, przeważnie centralki są wielkości routera. Urządzenie od Xiaomi ma wymiary 8cmx8cmx3cm. Wykonane jest z plastiku, jednak wszystkie elementy są dobrze spasowane. Na froncie jest głośnik, a dookoła chiński producent umieścił lampkę. Posiada tylko jeden przycisk z boku służacy do parowania ze smartfonem, wszelka konfiguracja obywa się przy pomocy telefonu. Centralka nie ma żadnego portu.

Xiaomi Gateway

Montujemy  bezpośrednio  w gniazdku 230V. Niestety dla nas , urządzenie jest produkowane na rynek azjatycki. Konieczne jest zastosowanie przejściówki, która znacznie wydłuża urządzenie.

Xiaomi Gateway

Reklama

 

Aplikacja MiHomeMiHome

Po podłączeniu urządzenia do prądu, parujemy tradycyjnie w aplikacji MiHome poprzez naciśniecie + w prawym górym rogu. Ekran startowy Home podzielony jest na dwie części. Górna pokazuje informacje o statusie alarmu, radia, lampki – funkcjach wbudowanych w Gatewaya. Przełączamy się pomiędzy nimi poprzez przesunięcie ekranu w prawo/lewo. Dolna pokazuje informacje o statusie wszystkich pod urządzeń które dodamy.

 

Kolejną zakładką jest Auto. W tym miejscu możemy tworzyć sceny oraz przeglądać wszystkie jakie mamy. Xiaomi proponuje nam  5 scen na początek.

  • Czujnik zmierzchowy – lampa – funkcja ma za zadanie zapalać lampkę jeśli zapadnie zmrok, u mnie nie działa. Możemy manualnie zdefiniować godziny w których ma świecić.
  • Alarm – definiujemy w których godzinach scena ma działać, które czujniki mają wywoływać alarm. Gateway posiada wbudowane kilkanaście dźwięków które zaczną wyć np. syrena policyjna, szczekanie psa lub bardziej hardkorowe, strzelanie ze snajperki. Jeżeli to nie spełni naszych oczekiwań możemy dograć własne. Urządzenie posiada wbudowana lampę, po wykryciu zagrożenia zacznie migać na czerwono. Gatewaye komunikują się między sobą dlatego jeśli mamy więcej niż jedno urządzenie, aktywowanie funkcji alarm w jednym, automatycznie może uruchomić w drugim.
  • Lampa – centralkę zazwyczaj montujemy na korytarzu, możemy zaprogramować aby świeciła np w godzinach od północy do piątej rano, oświetlając drogę dla „nocnych marków”.
  • Budzik – jeśli zdecydowaliśmy się umieścić Gateway w sypialni może spełniać rolę budzika.
  • Dzwonek do drzwi – jeśli dokupimy przycisk, otrzymamy dzwonek do drzwi. Jeśli nie będzie nas w domu możemy wiedzieć, że ktoś chciał nas odwiedzić. Gateway wyśle powiadomienie na smartfona, gdy tylko przycisk zostanie naciśnięty.

Reszta scen zależy od nas, sami tworzymy, zależy od ilości urządzeń Xiaomi które posiadamy i naszej wyobraźni. Większość urządzeń potrafi oddziaływać na drugie. Przykładowo jeśli temperatura spadnie poniżej 20 stopni załączy gniazdko od grzejnika. Jeśli wykryje ruch zaświeci żarówkę. Otwarcie okna spowoduje wyłączenie oczyszczacz powietrza.

Ostatnią zakładką jest Device. W tym miejscu pojawią się wszystkie urządzenia podpięte do centralki, również możemy dodawać kolejne poprzez Add Subdevice na dole listy.

Xiaomi Gateway Xiaomi Gateway

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radio FM poprzez Xiaomi Gateway

urządzenie wyposażone jest w głośnik dlatego może spełniać rolę odbiornika radia internetowego . Niestety standardowo są dostępne tylko stacje chińskie, jednak na początku roku opisywałem jak za pomocą prostego kroku, można dodać wiele innych stacji w tym BBC, RMF, ZET i inne.

Podsumowanie

Czy warto kupić? Zdecydowanie tak, must have.  Moja centralka pracuje już rok. Raz odłączyłem od prądu aby zrobić zdjęcia, ani razu mi się nie zawiesiła. Błyskawicznie reaguje na wszelakie sceny, nigdy nie miałem żadnego problemu.

Xiaomi Gateway można kupić jako samodzielne urządzenie. Dostępne jest również w zestawie 5w 1 z pod urządzeniami, otrzymujemy: centralkę, gniazdko, czujnik ruchu, czujnik drzwi/okna, przycisk okrągły. Każde pod urządzenie można dokupić również oddzielnie. Jeśli zdecydujesz się na zestaw proponuje dokupić czujnik temperatury/wilgotności. 

Advertisements