Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp

Za mną dwa tygodnie z najnowszą lampką nocną od Xiaomi. Dodałem już jeden wpis dotyczący lampki w którym przedstawiłem jak jest zapakowana oraz co znajduje się w pudełku. Wpis z rozpakowania możesz przeczytać tutaj, teraz skoncentruję się wrażeniach z użytkowania i porównam do lampki nocnej Yeelight.

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Lampkę można podzielić na trzy części:

  • podstawa w której znajduje się mikrofon oraz gniazdo USB-C służące do zasilania lampki nocnej
  • obrotowa część świecąca
  • przycisk na górze

Sterowanie ręczne

Lampkę można włączyć poprzez pojedyncze naciśniecie przycisku. Gdy lampa świeci można regulować natężenie światła – ściemniać je lub rozjaśniać poprzez obracanie górnej kopuły dookoła. Obrót w lewo powoduje że lampa świeci coraz słabiej, a obrót w prawo zwiększa moc.

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp

Druga funkcja przycisku to zmiana barwy światła. Przyciśniecie i przytrzymanie przycisku, a następnie obracanie tak samo jakbyśmy chcieli ściemnić lampkę powoduje zmianę barwy na jedną z 16 milionów kolorów. Tak długo jak będziemy trzymać przycisk i obracać tak długo barwa będzie się zmieniać.

Szybki, podwójny klik przyciskiem powoduje zmianę trybu świecenia. Świecenie w różnych kolorach lub ciepłe/zimne światło.

Ostatnia funkcja przycisku to przytrzymanie przez trzy sekund. Lampka przejdzie w tryb nocny lub uruchomi tryb muzyczny (barwa światła będzie zmieniała się w rytm muzyki).  W tym aspekcie nowa lampa góruje nad produktem Yeelight. Tak jak wspomniałem lampka Philipsa posiada mikrofon, a produkt Yeelight korzysta z wbudowanego w smartfona. Lampka Yeelight musi mieć cały czas włączona aplikację i nie można wtedy używać smartfona.

Funkcje smart

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Wszystkie produkt Xiaomi Philips obsługujemy w aplikacji Mi Home. Można włączać i wyłączać, zmieniać barwę i regulować natężenie światła, czyli wszystko to co da się zrobić ręcznie.

W aplikacji są do aktywowania gotowe sceny stworzone przez programistów. Lampa przyjmie odpowiednią barwę do czytania lub bardziej wymyślne tryby jak: Sunset Glow, Pink Romance czy Ocean and Sky. Przykładowo w trybie Sunset Glow lampka będzie płynnie zmieniała barwę pomiędzy czerwoną, pomarańczową, a zółtą.

Można również aktywować tryb Sleep lub Wake-up. W trybie Sleep definiujemy za ile minut lampka ma się wyłączyć. Tryb wake-up uruchomi lampkę z delikatnym światłem o ustalonej przez nas porze i ustalonym dniu, można zsynchronizować z budzikiem.

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Reklama

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Integracja z Mi Bandem

Do wyboru mamy dwie opcje: automatyczne włączenie gdy jesteśmy blisko z opaską na ręce i wyłączenie gdy odejdziemy lub automatycznie wyłączenie lampki gdy Mi Band wykryje że zasnęliśmy  Jeżeli chcemy aby lampka załączała się gdy podejdziemy tylko w określonych godzinach to nie ma problemu, w aplikacja definiujemy godziny działania. Tak samo jak czułość, jak blisko musimy podejść. Jesienią i zimą będzie to przydatna funkcja gdy dzień coraz krótszy.

Zdefiniowane godziny działania

Lampka posiada timer i można zdefiniować w których godzinach ma się automatycznie włączyć i wyłączyć. Przykładowo codziennie od godziny 20 do północy. Niestety nie można zdefiniować w jakim trybie, barwie światła lampka ma zacząć działać. Uruchomi się poprzedni tryb przed wyłączeniem.

Integracja z innymi urządzeniami Xiaomi Smart Home

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzjaZhirui Smart Bedside Lamp można połączyć w sceny z wszystkimi urządzeniami które posiadamy w aplikacji Mi Home. Na zdjęciu widać co może zrobić lampka gdy dostanie sygnał od innego urządzenia.

BLE Gateway

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzjaOstatnią funkcją lampki Philipsa jest BLE Gateway. Urządzenie może pełnić role „matki, centralki” dla innego urządzenia które posiada tylko Bluetooth. W ofercie Xiaomi takim urządzeniem jest czujnik temperatury i wilgotności, w którym specjalnie zrezygnowano z Wi-FI na rzecz funkcjonalności BLE Gateway aby zapewnić dłuższy czas pracy na baterii. Mimo, że termometr nie posiada Wi-Fi to za sprawą matki BLE Gateway mamy do niego dostęp z każdego miejsca na ziemi i możemy połączyć w sceny z innymi urządzeniami smart home.

Yeelight czy Philips która lampkę nocną wybrać?Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Produkt Philips wygląda lepiej, a Yeelight posiada lepsze oprogramowanie. W Zhirui brakuje takich scen jak wschód/zachód słońca. O tych scenach możesz przeczytać w recenzji produktu Yeelight. Z drugiej strony produkt Philipsa ma przewagę jeżeli chcesz używać trybu muzycznego.

Xiaomi PHILIPS Zhirui Smart Bedside Lamp recenzja

Źródła światła takie jak lampy czy żarówki można łączyć w grupy aby sterować wszystkimi na raz. Nie ma możliwość aby w jednej grupie znalazły się zarówno produkty Philips jak i Yeelight. Można utworzyć scenę w Mi Home w której dodamy grupę urządzeń Yeelight jak i Philips, dzięki temu będzie można wyłączyć wszystkie światła w domu. Jednak nadal nie będzie można wtedy płynnie ściemniać.

Jeżeli posiadasz już jakieś produkty oświetleniowe Philipsa lub Yeelight to moim zdaniem powinieneś zdecydować się na taką samą lampkę nocną. Ja zdecydowałbym się na produkt Yeelight Bedside Lamp, bardziej mi odpowiadają ich produkty.

Produkty oświetleniowe można podzielić na kilka kategorii. Przedstawiam który producent okaże lepszy wyborem w danej dziedzinie:

Żarówki E27 – Yeelight
Lampka nocna – Yeelight (mała przewaga względem Philipsa)
Lampa sufitowa – Yeelight
Lampka biurkowa – Yeelight

Oczka sufitowe (podtynkowe) – Philips
Żarówki E14 – Philips

Jeżeli jesteś zainteresowany lampką nocną Philips Zhirui to jest dostępna tutaj.

Advertisements