Ściemniacz to urządzenie którego brakowało w ofercie smart home ekosystemu Xiaomi. Co prawdą można wykorzystać przyciski ścienne i naciskając jeden klawisz to ściemniasz, a drugim rozjaśniasz ale to średnio wygodne rozwiązanie. Gałka w ściemniaczu jest zdecydowanie bardziej wygodna i po prostu szybsza. Wyklikanie do pożądanego poziomu zajęłoby zdecydowanie więcej czasu. Ściemniacz Yeelight ma jednak jeden duży minus z którego nie zdawałem sobie sprawy gdy zamawiałem w Chinach.
Ściemniacz Yeelight dotarł do mnie bardzo zmęczony podróżą, pudełko było delikatnie mówiąc zgniecione, mimo to zawartość pozostałą w stanie idealnym. W zestawie poza samym Yeelight Dimmerem jest jeszcze instrukcja obsługi w języku chińskim. Obudowa wykonana jest z plastiku wykończonym na wysokie połysk, przez co bardzo łatwo łapie kurz. Podczas wykonywania zdjęć mogę powiedzieć, że po prostu go przyciągał.
Chińskie znaczki które widać na największym zdjęciu to naklejka która objaśnia wszystkie możliwe sposoby użycia ściemniacza:
- naciśnięcie – włączenie/wyłączenie
- obrót – zmiana natężenia światła (mocy świecenia)
- naciśnięcie i obrót – zmiana barwy światła
- podwójne naciśnięcie – zmiana dzień/noc
- długie naciśnięcie – dostosowanie koloru
Dostępne są dwie wersje ściemniacza: podtynkowa do umieszczenia w kwadratowej puszcze oraz natynkowy czyli przyklejany do ściany, na taki ja się zdecydowałem. Bateria wystarczy na dwa lata, więc nie ma problemu. Na plecach jest już taśma dwustronna wystarczy odkleić folię zabezpieczającą i można przykleić do ściany. Jeżeli masz prostą bez chropowatej powierzchni to na pewno będzie trzymać. U góry znajduje się przycisk służący do parowania, a na dole dioda informująca o pracy ściemniacza.
Przyznam się, że miałem problemy ze sparowaniem ściemniacza Yeelight z moim systemem smart home. Najpierw sprawdziłem aplikację Mi Home, ale na liście urządzeń go nie było. Następnie uruchomiłem aplikację Yeelight i tam również nie było ściemniacza. W instrukcji obsługi znajdował się kod QR do zeskanowania, lecz przenosił do nikąd. Po około 10 minutach znalazłem rozwiązanie. W aplikacji Yeelight przeszedłem do plafonu Yeelight, następnie wybrałem pilot zdalnego sterowania, a tam ku mojemu zdziwieniu automatycznie pojawił się nowy ściemniacz.
Moim zdaniem to jest minus że ściemniacz występuje jako pilot. Chciałbym aby oferował możliwość dowolnej konfiguracji, a niestety tak nie jest. Ściemniacz Yeelight może być sparowany tylko z lampami Yeelight. Jeżeli masz w salonie dwie lampy to wystarczy jeden ściemniacz. Niestety nie działa z żarówkami RGB Yeelight i paskiem LED. Yeelight Dimmer można używać tylko z lampami Yeelight która są wyposażone w pilota, a ściemniacz może go zastąpić. Jeżeli takie ograniczenie Tobie nie przeszkadza to będziesz z niego zadowolony. Działa bardzo dobrze, reaguje natychmiastowo. Przy zakupie zwróć uwagę jaką wersję kupujesz, dopuszkową czy przyklejaną do ściany. Obie wersje dostępne są tutaj, ja wolę wireless 🙂