Inteligentny listwa zasilająca Xiaomi jest kolejny produktem chińskiego producenta, po Smart Socket (wersja Zigbee) dbającym o nasze portfel, poprzez wpływ na zmniejszenie rachunku za energie elektrzyczną. Urządzenie pozwala śledzić bieżące zużycie prądu, ustawiać godziny w jakich lista ma przekazywać prąd, zdalnie włączać oraz wyłączać za pomocą smartfona. Xiaomi Smart Power Strip to produkt godny polecenia?
Urządzenie posiada 6 gniazd, trzy na wtyczki z uziemieniem oraz trzy na wtyczki płaskie, niestety wtyczki z uziemieniem są dostosowane pod azjatycki rynek. Musimy zastosować przejściówki lub we wszystkich sześciu gniazdach umieścić wtyczki płaskie. Każde gniazdko posiada blokadę przeciw dzieciom, trzeba użyć trochę siły aby włożyć wtyczkę. Listwa posiada jeden przycisk służący do włączenia oraz wyłączenia całej listwy oraz dwie diody. Biała informuje czy urządzenie jest uruchomione oraz niebieska czy lista jest połączona poprzez WiFi z routerem. Maksymalne moc jaką można obciążyć listwę to 10A – 2500W, jest zabezpieczona przed przepięciem oraz przeciążeniem. Posiada około dwumetrowy przewód zakończony chińska wtyczką.
Centrum zarządzania listwa, jak w każdym produkcie Xiaomi jest aplikacji Mi Home, dostępna na systemy iOS oraz Android. W oby przypadkach aplikacja do zarządzania Xiaomi Smart Power Strip została przetłumaczona na język angielski. Mamy możliwość wprowadzenia ceny jaka płacimy za 1kWh i aplikacja wyliczy ile może zaoszczędzić prądu na rachunkach. Niestety w tym miejscu, jedyną walutą do wyboru jest chińskie juan. Urządzenie paruje się poprzez wciśniecie + w aplikacji Mi Home.
Aplikacja jest wykonana minimalistycznie. Centralny przycisk na środku służy do włączenia lub wyłączenia. Pod spodem widzimy informację o stanie pracy urządzenia on/off, oraz aktualnie zużycie prądu urządzeń podłączonych do listwy. W dolnym rzędzie od lewej jest ponownie przycisk on/off, timer pozwalający ustalić godziny działania. Konfiguracja jest bardzo rozbudowana pozwalająca ustawić dowolnie dla każdego dnia. Zastosowałem u siebie działanie codziennie godziny od 18 do 22. Ostatnim przyciskiem są statystyki, wykres pionowy informuje o zużyciu prądu w kWh, poziomy o dniu tygodnia. Żółta linia odpowiada za zużycie w godzinach od 8 do 20, a niebieska od 20 do 8. W głównym menu jest również mała różnica pomiędzy iOS a Android, urządzenie z Androidem posiadają możliwość ustawienia [su_lightbox type=”image” src=”http://www.pokoleniesmart.pl/wp-content/uploads/2017/01/Screenshot_2017-01-15-15-21-35-265_com.xiaomi.smarthome.png”]Countdown[/su_lightbox].
Po kliknięciu w trzy kropki w prawym górnym rogu ukazuje nam się dodatkowe informacje oraz opcje konfiguracji. Instant Power informuje o aktualnym zużyciu prądu, uaktualniane są co 5 sekund. Local Electricity Price ustawienie ceny za 1kWh, niestety chiński juan. Elektronic Consumption są to statystyki pozwalające podejrzeć pobór prądu w innym przedziale czasu niż tylko tydzień. W tym miejscu jest kolejna różnica pomiędzy systemem iOS, a Androidem. W systemie jest iOS otrzymujemy tylko informację [su_lightbox type=”image” src=”http://www.pokoleniesmart.pl/wp-content/uploads/2017/01/IMG_1354.png”]tekstową[/su_lightbox], a na system Android w postaci [su_lightbox type=”image” src=”http://www.pokoleniesmart.pl/wp-content/uploads/2017/01/Screenshot_2017-01-15-15-22-57-008_com.xiaomi.smarthome.png”]wykresu.[/su_lightbox]. Następnie jest bardzo ciekawa według mnie funkcja Auto Close, pozwala ustawić automatycznie wyłączenie Xiaomi Smart Socket jeśli pobór prądu przez wszystkie urządzenia podłączone do listy przez x czasu będzie wynosił y watów. X i Y możemy dowolnie modyfikować. Moja konfiguracja – jeśli przez 5 min listwa pobiera mniej niż 5W następuje automatyczne wyłączenie. W ustawieniach mamy również możliwość wyłączenia diód. Ponadto mamy możliwość przypisania nazwy urządzenia, udostępnienia na inne konto Mi oraz ustawienia automatycznych scen z innymi sprzętami z ekosystemu Xiaomi.
Podsumowanie
Xiaomi Smart Power Strip jest produktem bardzo dobrze wykonanym, inteligenta listawa pozwala zaoszczędzić na prądzie. Podpięte do listwy mam 4 urządzenia w czasie czuwania pobierają one około 22W, Xiaomi Smart Power Strip pobiera niecały jeden wat. Jeśli założymy, że przez 20 godzin urządzenie byłyby na czuwaniu, a nie jak zdefiniowałem w ustawieniach timera, że listwa ma być włączona jedynie od osiemnastej do dwudziestej drugiej. Dzienne, urządzenia pobierałyby niepotrzebnie 440W, rocznie jest to już 160kwH jeśli pomnożymy to przez 60 groszy za kWh. Roczny zysk z posiadania listwy to około 96zł. Dodatkowo mamy możliwość sterowania listwą z dowolnego miejsca za pomocą smartfona. Jestem to zdecydowanie jeden z produktów Smart który warto zakupić.
Swój egzemplarz kupiłem w sklepie Gearbest za 17,99$