Do pełnego Smart Home potrzebuję dwie centralki Aqara

Poniższy wpis jest przeznaczony dla posiadaczy iPhone, osób które opierają swój inteligentny dom o system Apple HomeKit.

Dlaczego potrzebuję dwie centralki? Xiaomi oraz Aqara rozdzielają swoje urządzenia na kilka serwerów, najważniejsze to Europa oraz Chiny. Serwer europejski jest znacznie szybszy od chiński. Dlatego lepiej w miarę możliwości opierać się na nim. W przypadku dużych urządzeń jak np. odkurzacz, oczyszczacz powietrza występują dedykowane modele. Odkurzacza produkowanego na rynek chiński nie sparujesz na serwerze europejski i odwrotnie. Posiadacze Androida, mogą to obejść. Występuje zmodyfikowana aplikacją Mi Home, która scala wszystko. W przypadku małych urządzeń, czujników i sensorów, które komunikują się przez ZigBee, nie ma tego problemu. Mogę je łączyć zarówno z „chińską”, jak i „europejską” bramką. Problem jest jednak inny, serwer europejski obsługuje tylko część sensorów. Brakuje wielu przydatnych urządzeń jak np. Czujnik dymu, czujnik jasności. Pierwszy wiadomo jaką ma funkcję, a drugi? Można ustawić, od jakiego poziomu lx (jasności w pomieszczeniu) włączy się światło. Zdecydowanie bardziej praktyczna funkcja od sterowania zależnie od godzin.

Aqara Hub M2 na serwerze europejski, Aqara G2H na chińskim, a łączy wszystko HomeKit!

Moją podstawową centralką (mam aż 5 i wszystkie potrzebne) jest najnowsza Aqara Hub M2. Wszystko dzięki bramce na podczerwień i możliwości sterowania np. telewizorem i soundbarem. Jako centralkę uzupełniającą wykorzystuję centralkę z wbudowaną kamerą Aqara G2H.

aqara app chiny vs europa-2
Po lewej sensory dostępne na regionie chiński (nie mieszczą się na ekranie), po prawej europejskim

Aqara Hub M2 mam ustawioną na regionie europejski i dodaną do HomeKit. Wszystkie podłączone do niej czujniki pojawiają się w aplikacji Dom na iPhone. Następnie to samo zrobiłem z centralko-bramką Aqara G2H. Wystarczy przełączyć aplikację Aqara na region chiński i podłączyć urządzenie. Możemy działać na tym samym koncie, nie musimy tworzyć nowego konta, aby połączyć się z innym regionem. Należy jednak pamiętać, aby kupić Aqara G2H przeznaczoną na rynek chiński! Po sparowaniu G2H należy podłączyć do niej czujnik, których nie mogliśmy dodać na regionie europejskim. W moim przypadku najważniejszym był czujnik jasności oraz przycisk 6-klawiszowy. Gdy już to zrobimy, to łączymy G2H z HomeKit, efekt?

Reklama
homekit aqara

Czujnik jasności i przycisk pojawiają się w HomeKit, można tworzyć automatyzację z urządzeniami z regionu europejskiego i innymi występującymi w HomeKit. W skrócie, mamy wszystko.

Dlaczego według mnie warto kupić akurat centralko-kamerę Aqara G2H? Ponieważ otrzymujemy 2 w 1, jest to tanie urządzenia i choćby do samej kamery warto je kupić. Przed zakupem pamiętaj jednak o wersji, na jaką się decydujesz. Mojej G2H nie sparuję na serwerze europejskim. Jeżeli kupisz odwrotnie, wersję europejską to później nie dodasz jej na serwerze chińskim, czyli nie dodasz czujnika jasności.

Mam nadzieję, że wszystko wyjaśnione. Poniżej podlinkuje do produktów o których wspominałem.

Aqara Hub M2 | Aqara G2H | Light Sensor | Aqara Six-button

Advertisements