Ekosystem Xiaomi Smart Home jest ogromny, w jego skład wchodzą setki urządzeń. Są to nie tylko małe urządzenia, lecz również wielkogabarytowe – jak np: pralka, okap, lodówka, telewizor 98-calowy. Większość urządzeń dostępnych jest jedynie w Chinach, lecz powoli zaczyna się to zmieniać i coraz więcej urządzeń wychodzi w wersji globalnej, a tym samym są dostępne w Polsce.
Mi Home – region Chiński vs Polski
Do zarządzania ekosystemem Xiaomi Smart Home służy aplikacji Mi Home. Dostępna jest na system operacyjny Android oraz iOS. Gdy uruchomimy aplikację to musimy wybrać region, i tu jest pierwszy problem. Cała oferta produktowa dostępna jest jedynie na regionie „Mainland China”, jednak komunikacja z chińskimi serwerami delikatnie mówiąc jest powolna.
Czasami działa dobrze, a czasami nie działa wogóle. Zdarza się to bardzo rzadko, lecz należy o tym wiedzieć. Jest to szczególnie problematyczne gdy korzystamy z kamer wi-fi i obraz nie chce się wczytać, a otrzymaliśmy powiadomienie o wykryciu ruchu.
Rozwiązaniem tego problemu jest wybranie regionu polskiego. Aplikacja działa wtedy bardzo szybko i sprawnie. Nie ma problemu z timeoutem. Wczytanie wirtualnej mapy którą wygenerował odkurzacz, wczytanie wykresu temperatury z ostatnich godzin – wszystko działa tak jak powinno, bez laga. Jest jednak minus, nie można dodać wszystkich urządzeń jakie wyprodukowało Xiaomi.
Lista urządzeń Xiaomi które można dodać do regionu polskiego jest okrojona, lecz rośnie z każdym miesiącem. Gdy kilka lat temu zaczynałem swoją przygodę z ekosystemem Xiaomi Smart Home to regionu polskiego w ogóle nie było, a teraz jest w nim kilkadziesiąt urządzeń. Dodane są już te najbardziej potrzebne, te z których korzystam najczęściej.
Jak sprawdzić co jest w Polsce, a co w Chinach?
Najlepiej jeżeli zalogujesz się do aplikacji Mi Home, wybierzesz region Polski, a następnie klikniesz w plus w prawym górnym rogu. Wyświetli się lista z wszystkimi urządzeniami jakie możesz dodać do regionu polskiego. Następnie możesz w ustawieniach zmienić region na chiński i również sprawdzić jakie są urządzenia.
Mi Smart Sensor Set – zestaw startowy w Polsce
W oficjalnych sklepach Xiaomi w Polsce dostępny jest zestaw startowy o nazwie – Mi Smart Sensor Set. Jest to centralka inteligentnego domu Xiaomi. Od niej należy zacząć budowanie własnego ekosystemu. W skład zestawu wchodzi:
- centralka inteligentnego domu Xiaomi
- Mi Smart Wireless Switch – przycisk
- 2x Mi Motion Sensor – czujnik ruchu
- 2x Mi Smart Door & Window Sensor – kontaktrony do drzwi i okien
W tym wpisie przedstawię do czego można wykorzystać zestaw startowy – Mi Smart Sensor Set, jakie przykładowe automatyzację można stworzyć.
Centralka inteligentnego domu Xiaomi
Centralkę, zwaną często bramą lub gateway’em należy sparować z routerem – domową siecią Wi-Fi po paśmie 2,4 GHz. Następnie do niej można dodać czujnik oraz sensory które nie posiadają Wi-Fi i komunikują się z centralką za pośrednictwem ZigBee.
ZigBee to sposób komunikacji który idealnie sprawdza się w inteligentnych domach. Sensory posiadają zasilanie bateryjne (najczęściej CR2032 – koszt 4 PLN) i zużywają do komunikacji bardzo mało energii. W praktyce jedna bateria wytrzyma spokojnie dwa lata. Kolejny atut ZigBee to większy zasięg od tego jaki posiada domowa sieć Wi-Fi.
Oświetlenie i głośnik w centralce
Centralka posiada wbudowane oświetlenie LED oraz głośnik. Oświetlenie można wykorzystać jako lampkę nocną, Może być włączone o zaprogramowanych godzinach, lub tylko w nocy gdy wykryje nasz ruch – wtedy należy utworzyć automatyzację z czujnikiem ruchu których również jest w zestawie.
Wbudowany głośnik może pełnić rolę syreny alarmowej, dzwonka do drzwi lub budzika. W pierwszej sytuacji należy skorzystać z kontaktronów dołączonych do zestawu. Otwarcie drzwi gdy „dom jest uzbrojony” uruchomi syrenę i otrzymamy powiadomienie na telefon. Dom można uzbroić manualnie lub automatycznie i ustawić sztywne godziny gdy nie ma nas w domu.
Centralka jako dzwonek do drzwi to kolejna ciekawa funkcja. Wystarczy wykorzystać znajdujący się w zestawie przycisk i zamontować go na drzwiach. Opcjonalnie poza sygnałem dźwiękowym centralka może jeszcze migać i wysłać powiadomienie na telefon, gdy ktoś naciśnie przycisk.
Do centralki można jeszcze dodać czujnik temperatury i wilgotności oraz inteligentne gniazdko 230V – obu elementów nie ma w zestawie początkowym i należy kupić oddzielnie.
Mi Smart Wireless Switch
Mi Smart Wireless Switch to mały inteligentny przycisk do wszelkich zastosowań. Przycisk można użyć na trzy sposoby, rozpoznaje: pojedyncze naciśnięcie, podwójne naciśnięcie oraz długie przytrzymanie.
Tak jak wspomniałem na początku, przycisk można wykorzystać jako dzwonek do drzwi, i to chyba tyle, więcej z zestawu startowego nie wyczarujemy. Aby bardziej wykorzystać przycisk trzeba kupić inne urządzenie z ekosystemu Xiaomi Smart Home. Będzie można np. włączyć żarówkę, odkurzacz, wentylator – no wszystko.
Przykładowe zastosowanie przycisku z żarówkami:
- Pojedyncze naciśniecie włącza żarówki na 100% mocy
- Podwójnie naciśniecie wyłącza żarówki
- Długi przytrzymanie przyciemnia żarówki
Każde naciśniecie przycisku będzie widoczne w aplikacji Mi Home.
Mi Motion Sensor
Czujnik ruchu okaże się przydatny gdy dokupimy pasek LED lub żarówki. Gdy czujnik wykryje ruch to uruchomi x urządzenie. Można również zaprogramować automatyzacje która wyłączy x urządzenie jeżeli przez 2/5/10/20 lub 30 minut nie wykryje ruchu. Mi Motion Sensor ma zasięg do 7 metrów i kąt widzenia 170 stopni.
Partner co chwile otwiera lodówkę i podjada? Włóż czujnik do lodówki i będziesz wiedział kiedy zaglądał. Każde wykrycie ruchu jest udokumentowane w aplikacji Mi Home. Czujnik można ustawić inaczej o różnych godzinach.
Przykładowe zastosowanie czujnika ruchu z żarówkami na korytarzu:
- od godziny 20-23 włącza żarówki na 50% mocy
- od 23:01 do 4 włącza żarówki z minimalną mocą
Czujnik ruchu można połaczyć z centralką i wykorzystać ją jako lampkę nocną.
Mi Smart Door & Window Sensor
To nic innego jak kontaktrony do okien. Sensor składa się z dwóch części które przyklejamy na dołączoną do zestawu taśmę dwustronna do okien lub drzwi. Jeżeli otworzymy drzwi, uchylimy/otworzymy okno i obie części oddała się od siebie to uruchomi się ustawiona automatyzacja.
Kontaktrony można wykorzystać jako domowy alarm. Gdy dom będzie uzbrojony, a drzwi zostaną otwarte to centralka uruchomi syrenę. Każde otwarcie/zamknięcie zostanie odnotowane w aplikacji Mi Home. Można sprawdzić czy partner już wrócił do domu z pracy.
Przykładowe zastosowanie kontaktronów w drzwiach wejściowych:
- gdy drzwi zostaną otwarte pomiędzy godziną 9-15 to otrzymamy powiadomienie na smartfon.
Zestaw Mi Smart Sensor Set można kupić w oficjalnych sklepach Xiaomi w Polsce oraz w oficjalnym sklepie internetowym mi-home.pl.
Z czasem każdy chce więcej
Też zaczynałem od takich prostych scen. Z czasem mój inteligentny dom ewoluował. Przykładowo teraz gdy wracam do domu to włączają się po kolei światła, odsłaniają rolety zewnętrzne, włącza się codziennie aktualizowana playlista z muzyką. Następnie czujnik jasności Xiaomi (aktualnie dostępny na serwerze chińskim) sprawdza czy na stoliku pod oknem jest dostatecznie dużo lx. Jeżeli tak to wyłącza światła, jeżeli nie to oświetlenie pozostaje włączone.