Xiaomi Mi 8 jest już ze mną dwa miesiące, strasznie szybko ten czas minął. Na początku miałem z nim małe problemy i przez dwa tygodnie leżał nieużywany. Smartfon kupiłem na samym początku sprzedaży i dotarł do mnie z chińskim oprogramowaniem, co prawda był język angielski ale zawierał dużo niepotrzebnych aplikacji, co skutecznie odbierało przyjemność z używania. Aby zmienić oprogramowanie na inne, tradycyjnie xiaomi.eu – musiałem odblokować bootloader. Niestety ta czynność wymaga dużej cierpliwości, niedawno trwało to 3 dni ale Xiaomi postanowiło przedłużyć ten czas do 14 dni. Po dwóch tygodniach oczekiwania zainstalowałem moim zdaniem najlepsze możliwe oprogramowanie do smartfonów Xiaomi i mój Mi 8 zyskał pełną funkcjonalność.
Xiaomi Mi 8 recenzja
Gdy tylko smartfon został zaprezentowany podczas konferencji 31 maja to od razu stwierdziłem, że musze go mieć. Model 6 GB pamięci RAM i 64 GB miejsca na dane był wyprzedany. Dlatego zdecydowałem się na model 6/128 GB w kolorze białym i z perspektywy czasu sądzę, że dobrze że tak się stało. Miejsca na dane nigdy za wiele. Wpis przedstawiający rozpakowanie Mi 8 i pierwsze wrażenia możesz przeczytać tutaj, w tym wpisie skupię się na moich wrażenia po dwóch miesiącach obcowania z jednym z najlepszych smartfonów z Androidem jaki kiedykolwiek powstał.
Smartfon obsługuje Dual SiM, posiada slot na dwie karty SIM w formacie nano. Brak miejsca na kartę micro SD, dlatego cieszę się że zdecydowałem się na model z pamięcią wewnętrzną 128 GB.
Ergonomia użytkowania
Xiaomi Mi 8 spełnia standard jak na flagowca w 2018 roku które wyznaczył iPhone X, czyli wcięcie u góry w ekranie. Górne i boczne ramki są tej samej grubości co w produkcie Apple, jedynie u dołu smartfon z logiem Mi posiada 7 mm ramkę która w iPhonie X w ogóle nie występuje. Mi 8 obsługujemy tak samo jak produkt Apple czyli za pomocą gestów które zastępują przyciski systemowe, takie jak np. wstecz czy powrót do ekran głównego.
Flagowiec Xiaomi można bez problemu obsługiwać jedną ręką. Aby ściągnąć górną belkę z powiadomieniami trzeba wykonać małą gimnastykę dłonią, lecz po paru latach ze smartfonami jest to już u mnie naturalny ruch. Osoby mniej zaawansowane, które dotychczas miały mniejsze telefony mogą mieć z tym na początku problemy.
Czytnik linii papilarnych znajduje się z tyłu, lecz ja z niego nie korzystam w codziennych użytkowaniu. Wolę odblokowywanie twarzą, działa błyskawicznie zarówno w dzień, jak i w nocy gdy w pomieszczeniu panuje absolutna ciemność. Po prawej stronie, od góry znajdują się przyciski głośniej/ciszej oraz blokady urządzenia.
U góry w notchu, wcięciu ekranu znajduje się dioda powiadomień. Posiada tylko jeden kolor, biały i nie można spersonalizować jej barwy. Dioda miga gdy mamy nieodczytane powiadomienie lub słabą baterię.
Smartfon posiada tylko jedno gniazdo i jest nim USB-C, nie ma gniazda słuchawkowego. Mi to absolutnie nie przeszkadza, jestem ogromnym fanem słuchawek bezprzewodowych.
Ekran
Przekątna ekranu to 6,22 cala, wykonany został w technologii Super AMOLED. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi 402 ppi. Ekran chroniony jest przez szkło Corning Gorilla Glass piątej generacji. Treść na wyświetlaczu dostarczanym przez Samsunga prezentuje się rewelacyjnie. Zdecydowanie lepiej niż na ekranach IPS, więc Mi Mix 2S z jednym z najlepszych wyświetlaczy tego typu zostaje w tyle.
Po raz pierwszy w smartfonie Xiaomi ekran wspiera funkcjonalność Always ON. Jest wtedy zawsze włączony i wyświetla godzinę, powiadomienia lub informację niskim stanie baterii.
Bateria
Smartfon ładujemy za pomocą portu USB-C. Wyposażony jest w szybkie ładowanie bezprzewodowe w najnowszej technologii Quick Charge 4.0+, umożliwia naładowanie Mi 8 do 50% w czasie krótszym niż 30 minut. Pełne naładowanie trwa około 85 minut. Niestety w zestawie razem ze smartfonem otrzymujemy ładowarkę wspierająca Quick Charge 3.0, aby w pełni korzystać z nowej technologii ładowarkę nowego typu trzeba kupić samemu.
Bateria w Mi 8 spokonie wystarczała mi na cały dzień intensywnego użytkowania. Wszystkie systemy GPS, LTE ,WiFi mam zawsze włączone i w razie potrzeby same się aktywują.
Aparat
Xiaomi Mi 8 ma podwójny aparat z tyłu, oba to matryce 12MPx. Główna posiada optyczną stabilizację obrazu i przesłonę f / 1.8, drugi obiektyw ma przesłonę f /2.4. O ile tylne obiektywy w Mi 8 i Mi Mix 2S są podobne, tak jeżeli chodzi o aparat do selfie to zdecydowanie Mi 8 wygrywa. Xiaomi zastosowało 20 Mpx obiektyw, z ogniskową f / 2.0. Tylny aparat posiada podwójny zoom optyczny.
Wszystkie trzy kamery w Mi 8 korzystają ze sztucznej inteligencji z wykrywaniem scen. Przykładowo jeżeli fotografujemy jedzenie to IA ukazuje ikonę jedzenia, że rozpoznało obiekt i dobierze odpowiednie ustawienia w celu wykonania jak najlepszego zdjęcia.
Aparat obsługuje również tryb portretowy i to czego nie lubię czyli upiększanie. Pewnie często widzicie na Faceoboku osoby z „gładką twarzą”, moim zdaniem słabo to wygląda. Do wyboru jest 5 stopni upiększania, ale mi żadna wartość nie odpowiada i zawsze ją wyłączam.
Od oceny aparatów są specjaliści, np z DxO Mark. W ich rankingu Mi 8 znajduje się na szóstym miejscu, wyprzedzając takie topowe urządzenia jak iPhona X, OnePlus 6 czy Google Pixel 2. To chyba mówi wszystko jak bardzo Xiaomi odrobiło lekcję w tej kwestii. Nie będę dodawał przykładowych zdjęć, sprawdźcie ten wątek. Wiele osób zaprezentowało co potrafi aparat w Mi 8.
GPS
Mi 8 to pierwszy smartfon który posiada podwójny GPS, jest to pierwszy smartfonn na świecie z tą technologią. Łączy się z większa ilością pasm, dzięki czemu wskazanie pozycji zawiera tylko czterocentymetrowy margines błędu.
Wady Xiaomi Mi 8?
Moim zdaniem smartfon ma dwie wady, brak indukcyjnego ładowania i brak wodoszczelności.
Podsumowanie
Xiaomi Mi 8 to zdecydowanie bestia, urządzenie bardzo wydajne. W teście Antutu wykręcił wynik 286 670 punktów, wyprzedzając nawet niedawno zaprezentowanego i o wiele droższego Samsunga Note 9. Jeżeli szukasz smartfona za około 1400 złotych to właśnie ten produkt z logiem Mi będzie najlepszym wyborem. Xiaomi udowodniło, że można zrobić taniego flagowca lecz z bardzo dobry aparatem i doskonałą wydajnością.
Xiaomi Mi 8 w mojej konfiguracji możesz kupić w sklepie Gearbest.com. Jeżeli czekasz na dobrą ofertę to sprawdzaj deals.pokoleniesmart.pl, tam upolujesz Mi 8 najtaniej. Dwa dni temu dodana została oferta $374.39 za model 6/64GB, za tą cenę lepszego smartfona nie kupisz.
W Polsce smartfon kosztuje oficjalnie 2299 zł, tak jak wspomniałem w Chin można kupić za mniej niż $400. Zaoszczędzisz prawie około 900 zł, czy opłaca się czekać około dwa tygodnie? Moim zdaniem tak. W sklepie Gearbest wysyłka Priority Line omija VAT, tak samo jak w Banggood Priority Line.
Parametry techniczne Xiaomi Mi 8
- 6,21-calowy wyświetlacz Super AMOLED FullHD+ (2248×1080, 402 ppi, 83,8% wypełnienia frontu)
- procesor Snapdragon 845
- 6 GB RAM
- 64/128/256 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (brak wsparcia dla karty pamięci)
- aparaty:
- z przód u: 20 MPx (f/2.0)
- z tyłu: 12 MPx (f/1.8) + 12 MPx (f/2.4), 4-osiowe OIS, Dual pixel PDAF
- akumulator 3400 mAh (wsparcie dla technbologii Quick Charge 4.0+)
- NFC, DualSIM, Bluetooth 5.0, czytnik linii papilarnych z tyłu, skanowanie twarzy na podczerwień
- Dual GPS
- port do ładowania USB-C, brak gniazda słuchawkowego
- wymiary: 154,9 x 74,8 x 7,6 mm
- waga: 175 g